Vítejte na stránkách, které se primárně věnují správě serverů a dalším úzce souvisejícím tématům. Práce v IT je jistě zajímavá. Každý den přináší mnoho různých problémů a úkolů, které je třeba řešit a hlavně úspěšně vyřešit.

Ve své již více než dekádu trvající IT kariéře jsem si prošel mnoha posty a získal určitý náhled jak funguje IT byznys jak z pohledu firem poskytujících své služby, tak i z pohledu koncových zákazníků.

Hlavním tématem těchto stránek je administrace Microsoft SQL Serveru a Linuxu. Možná se teď ptáte, jak tyto dva zcela odlišné systémy spolu souvisejí, že by o nich někdo měl publikovat články na jednom serveru. Každý jistě někdy slyšel o vzájemné nevraživosti skalních příznivců Windows a Linuxu, kdy ani jeden tábor nechce uznat, že na tom druhém systému je přeci jen něco zajímavého. Vysvětlení je velice prosté. Od začátku své IT kariéry jsem se profesně setkával s Windows a na něm běžícími systémy. No a protože se rád učím nové věci, nedalo mi to abych nevyzkoušel tehdy nově vydaný uživatelsky přívětivější Linux, kterým bylo Ubuntu 6.10. Ke svému překvapení jsem zjistil, že to vůbec není špatný systém a již jsem u něj zůstal, resp. přešel postupně na Kubuntu a nyní mi na domácím počítači běží Ubuntu Mate 16.04 LTS. Taktéž jsem chvilku experimentoval s distribucemi založenými na RedHat, SUSE Linux a poslední dobou se zabývám objevováním tajů Gentoo. Časem se ukázalo, že budu moci využít i znalosti nabité dlouholetým užíváním a zkoumáním Linuxu ve své profesi, kde se starám mimo jiné i o CentOS servery.

Časy se mění a dokonce i Microsoft vzal Linux na milost. Jednak jej můžete nalézt na virtuálních serverech v Azure a taktéž se chystá verze MS SQL Serveru pro Linux, na což se velice těším a jsem zvědav, jak to bude celé fungovat.